Ziemniaki podkiełkowane wysadzone na poletkach odmianowych Krajowych Dni Pola w Minikowie, po miesiącu od sadzenia wzeszły i są zdolne do samodzielnej fotosyntezy (Fot. 1 i 2). Bezpośrednio przed wschodami zostały one obredlone i zaaplikowano doglebowo środek chwastobójczy o nazwie handlowej Bandur 600 S.C., na bazie substancji aktywnej aklonifen, w dawce 3l·ha-1. Herbicyd ten blokuje wytwarzanie chlorofilu i działa najlepiej w okresie kiełkowania i wschodów chwastów. Preparat pozostaje aktywny przez 2-3 miesiące po zabiegu.
Na pozostałych poletkach sadzeniaki niepodkiełkowane wysadzono w ostatniej dekadzie kwietnia. Obecnie są one w początkowej fazie rozwojowej – intensywnie wypuszczają kiełki pod ziemią (fot. 3). Przewiduje się, że wzejdą wciągu najbliższych 10-12 dni. Obecne warunki pogodowe są bardzo korzystne dla wzrostu i rozwoju ziemniaka. Wynika to z optymalnego uwilgotnienia gleby i korzystnych warunków termicznych (brak przymrozków, średnia dobowa temperatura powyżej 10°C).
Na wszystkich wysadzonych odmianach ziemniaka ziemniakach nie odnotowano porażenia przez patogeny. Najgroźniejszą chorobą w tej fazie rozwoju ziemniaka jest rizoktonioza (Rhizoctonia solani). Patogen ten infekuje stożki wzrostu kiełków ziemniaka, które w konsekwencji zamierają. W efekcie dochodzi do rozwoju kiełków bocznych, które często również zostają zaatakowane przez patogeny. Na skutek infekcji rośliny wykształcają zmniejszona liczbę pędów, co powoduje redukcję plonu nawet o 50%.
Fot 3.
O właściwym rozwoju ziemniaka, od sadzenia do początku wschodów, decydują głównie warunki meteorologiczne (Fot. 4) w tym: średnia temperatura powietrza i suma opadów.
Fot. 4 Warunki meteorologiczne [https://meteoportal.kpodr.pl/mapa]
dr hab. inż. Jarosław Pobereżny
dr hab. Elżbieta Wszelaczyńska