Dwa miesiące po wysadzeniu ziemniaka na kolekcji odmianowej Krajowych Dni Pola w Minikowie oraz poletkach z hydrożelem widać duże różnice w zaawansowaniu rozwoju pomiędzy ziemniakami podkiełkowanymi a niepodkiełkowanymi. Wysadzone w dniu 14.04.2021 ziemniaki podkiełkowane (HZ-Zamarte) są bardziej zaawansowane w rozwoju w porównaniu do pozostałych (fot 1). Szczególnie okazale wygląda podkiełkowana odmiana ‘Gardena’ (fot. 2). W ziemniakach niepodkiełkowanych obserwuje się wyraźne różnice wielkości części nadziemnej pomiędzy odmianami (fot. 3).

          

Fot. 1 Z lewej odmiany podkiełkowane, z prawej odmiany niepodkiełkowane

Fot. 2 ‘Gardena’ (HZ Zamarte)

               

Fot. 3 Z lewej odmiana ‘Solist’, z prawej odmiana ‘Magnolia ‘

Na dzień prowadzonych obserwacji, zaawansowanie wzrostu i rozwoju ziemniaków na poletkach z aplikacją hydrożelu było podobne do obserwowanego na obiektach bez hydrożelu (fot. 4). Jednak gleba z dodatkiem hydrożelu jest mniej sucha i zbita. Ze względu na brak opadów w dniu dzisiejszym tj. 09.06.2021 uruchomiono deszczownię, która zaopatrzy rośliny w wodę zgodnie z ich potrzebami w danej fazie wzrostu i rozwoju. Ziemniaki będą deszczowane na kolekcji odmianowej Krajowych Dni Pola.

Fot. 4 Ziemniaki posadzone na glebie z dodatkiem i bez hydrożelu

Na wszystkich odmianach ziemniaków zaobserwowano występowanie stonki ziemniaczanej (Leptinotarsa decemlineata) (fot. 5). Zwalczanie stonki ziemniaczanej wymaga użycia insektycydów. Oprysk przeciwko stonce ziemniaczanej na wszystkich wysadzonych odmianach wykonano w dniu 10.06.2021 środkiem o działaniu kontaktowym i układowym Coragen 200SC w ilości 0,0625 g ∙ha-1 (na bazie substancji aktywnej chlorantraniliprol-  związek z grupy antranilowych diamidów). Dodatkowo w dniu 10.06.2021 wykonano oprysk na zarazę ziemniak fungicydem Ridomil Gold MZ Pepite 67.8 WG (na bazie substancji czynnej metalksy-M, mankozeb) w ilości 2,5 kg ∙ha-1.

Fot. 5 Ziemniaki zaatakowane stonką ziemniaczaną

Stwierdzono, że odmiana ‘Tonacja’ ma słabe wschody, zarówno na kolekcji jak i w pasie z hydrożelem (fot. 6). Powodem słabych wschodów może być stwierdzona słaba kondycja sadzeniaka (występowanie zgnilizny).

       

Fot. 6 Odmiana ‘Tonacja’

Na dzień 09.06.2021 nie stwierdzono zachwaszczenia. Wykonanie doglebowego zabiegu herbicydowego przed wschodami preparatem Bandur 600 SC (na bazie aklonifenu) w ilości 3l∙ha-1 okazał się bardzo skuteczny.

 

 

 

dr hab. inż. Jarosław Pobereżny

dr hab. inż. Elżbieta Wszelaczyńska

  1. inż. Katarzyna Gościnna