Kończy się druga dekada maja 2021. Wreszcie mieliśmy kilka cieplejszych dni. Po wielu wyjątkowo deszczowych i chłodnych dniach, owady – szkodniki roślin uprawnych uaktywniły się i coraz częściej są obserwowane na roślinach uprawnych. Lustrowane pola z rzepakiem ozimym są nadal w dobrej kondycji. Na roślinach można jednak znaleźć nieliczne objawy uszkodzeń spowodowane żerowaniem chowacza brukwiaczka (Fot. 1). W naszych warunkach wykształca on jedno pokolenie. Samice składają jaja do wnętrza łodyg roślin rzepaku. Żerowanie larw objawia się wykrzywianiem i skręcaniem łodyg, które często pęcznieją, pękają i łamią się. Wewnątrz widać nieliczne larwy, a miąższ roślin jest koloru brunatnego.

Fot. 1. Larwy chowacza brukwiaczka oraz objawy żerowania.

Na roślinach rzepaku ozimego zauważono osobniki dorosłe chowacza podobnika (Fot. 2). Na początku kwitnienia owady te mogą występować w większym nasileniu. Po odbyciu żeru uzupełniającego, samice poprzez wygryzione otwory w ścianie młodych łuszczyn, zaczną składać po jednym jaju.

Fot. 2. Owad dorosły chowacza podobnika na kwitnącym rzepaku.

Na zbożach ozimych oraz jarych nie odnotowano licznych objawów żerowania szkodników. Na lustrowanych poletkach zauważono nieliczne jaja skrzypionek zbożowych (Fot. 3). Składane są one wzdłuż nerwów liści, po kilka sztuk.

Fot. 3. Jaja skrzypionek zbożowych na liściu.

Rośliny kukurydzy na razie są w fazie 1-2 liści. Nie zauważono na nich oznak żerowania szkodników.

dr hab. inż. Robert Lamparski, prof. uczelni