Skończył się maj 2021. Mamy coraz więcej ciepłych dni. Na lustrowanych polach rzepaku, zbóż oraz kukurydzy szkodniki owadzie nie występowały licznie.

Fot. 1. Rzepak ozimy

Rzepak ozimy kończy swoje kwitnienie (Fot. 1). Tylko nieliczne rośliny noszą oznaki uszkodzeń spowodowanych żerowaniem słodyszka rzepakowego (tępo zakończone szypułki kwiatowe) oraz oznaki żerowania chowacza brukwiaczka (spękane i skręcone łodygi roślin). Łuszczyny nie posiadają otworów wygryzionych przez wychodzące z nich larwy chowacza podobnika. Na ewentualny atak ze strony pryszczarka kapustnika jest nieco za wcześnie (nie widać objawów jego żerowania).

Fot. 2. Zboża jare

Fot. 3. Chrząszcz skrzypionki zbożowej

Zboża jare (Fot. 2) oraz oziminy są w dobrej kondycji. Lustrowane rośliny były
w bardzo niewielkim stopniu zasiedlone przez owady doskonałe skrzypionek zbożowych (Fot. 3). Mszyc zbożowych zarówno na oziminach jak i na formach jarych zbóż nie zauważono.

Fot. 4. Uszkodzenie spowodowane żerowaniem ploniarki zbożowej na kukurydzy

Rośliny kukurydzy są w fazie 3-4 liści. To okres kiedy widać efekty żerowania larw ploniarki zbożowej (Fot. 4). Uszkodzeń na lustrowanych plantacjach nie było wiele. Jedynie nieliczne rośliny nosiły objawy takich uszkodzeń (nadżerki biegnące wzdłuż nerwów).

dr hab. inż. Robert Lamparski, prof. uczelni