Mobilna instalacja agrofotowoltaiczna (MIA)

Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich wraz z Kujawsko-Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego zapraszają na demonstrację mobilnej instalacji agrofotowoltaicznej podczas Dni Pola w Minikowie

która odbędzie się

6 lipca 2024 r. (sobota) o godz. 13:30

oraz 7 lipca 2024 r. (niedziela) o godz. 12:00 i 13 :00

Miejsce zbiórki:

namiot Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii Politechniki Bydgoskiej, który znajdować się będzie na polu demonstracyjnym przy kolekcji roślin zielarskich

Kierownikiem projektu AgroPV:

Prof. dr hab. Anna Wenda-Piesik, dziekan Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii Politechniki Bydgoskiej.

Link do rejestracji:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfoybELha3rYhKH0sqrZqoxz-IiI6i7Y9UBAZyZT4DWSTmp1g/viewform?vc=0&c=0&w=1&flr=0

W RZD Minikowo działa już MIA (mobilna instalacja agrofotowoltaiczna) w ramach projektu „System agrofotowoltaiczny (AgroPV) w uprawie sterowanej gatunków roślin rolniczych i ogrodniczych”

Przeznaczenie MIA jest do uprawy sterowanej dla różnych gatunków, m.in. zielarskich, w których będzie można dualnie wykorzystywać grunty orne, tj. jednocześnie prowadzić produkcję polową oraz produkować energię elektryczną przez panele fotowoltaiczne. Nowy system fotowoltaiczny nie wyklucza gruntów spod uprawy i będzie innowacyjnym rozwiązaniem dla gospodarstwa prowadzącego produkcję roślinną lub zwierzęcą.

System składa się z prototypowej mobilnej instalacji łącznej mocy 19,92 kW która ze względu na technologię bifacjalną może wynieść 23,90 kW, dwa falowniki hybrydowe, moduły PV wyposażone w optymalizatory, magazyny energii o pojemności 25 kWh, licznik energii, moduł 5G LTE. Instalacja umożliwia zmianę położenia modułów PV poprzez regulację kąta nachylenia w rzędach. Cały układ instalacji jest samobieżny, wyposażony w napęd 4 x 4, w pełni zautomatyzowany z możliwością pracy w sekwencjach czasu i odległości na polu uprawnym. Umożliwia jednoczesne pozyskiwanie energii fotowoltaicznej, jej gromadzenia w magazynach w czasie wegetacji roślin na obszarze, po którym się porusza. System jest zdolny do pracy zdalnej, jest w pełni zautomatyzowany, wyposażony w sygnalizację świetlną, lokalizatory GPS, kamery mobilne, system mobilnej kontroli toru jazdy jak również jego położenia.

Zespół Prof. Anny Wenda-Piesik od wiosny 2024 roku prowadzi badania nad wykorzystaniem mobilnej instalacji fotowoltaicznej w uprawie czterech gatunków roślin użytkowanych dla celów konsumpcyjnych, paszowych i specjalnych w systemie o obiegu zamkniętym. Na obecnym etapie oznacza to również samowystarczalność energetyczną dla gospodarstwa RZD Minikowo.

Zapraszamy do zapoznania się z MIA podczas Dni Pola w Minikowie, 6 – 7 lipca 2024 r.

 

Osoba do kontaktu:
Paweł Górecki
Specjalista ds. produkcji zwierzęcej
email: pawel.gorecki@kpodr.pl
tel. 52 386 72 19, 667 662 834