Jeszcze nie zakończyliśmy Dni Pola 2020 – przypominam, że do 10 września na kolekcji odmian w Grubnie, można jeszcze zobaczyć niektóre rośliny np. ziemniaki, kukurydzę, czy rośliny poplonowe, a już rozpoczęliśmy nową, jubileuszową edycję XXV Kujawsko-Pomorskich Dni Pola Grubno 2021. Stało się to w dniu 26 sierpnia, poprzez zasiewy 28 odmian rzepaku ozimego.

Jakie będą Dni Pola w przyszłym roku trudno powiedzieć, nikt z nas nie wie jaka będzie sytuacja z pandemią koronavirusa COVID-19. Jednak doświadczenia tegoroczne sporo nas nauczyły i zmobilizowały do nieco innego podejścia do prezentacji nowości odmianowych. Okazało się, że poprzez Internet także można propagować dość skutecznie nowe idee i pokazywać to co najlepsze. Tym bardziej, że w przypadku takich przedsięwzięć jak kolekcje polowe, można korzystać praktycznie odwiedzając je indywidualnie lub grupowo. W tym roku jeszcze niewielu rolników skorzystało z takiej możliwości, ale myślimy, że ilość wejść na strony internetowe Krajowych Dni Pola i Kujawsko-Pomorskich Dni Pola pokazuje, że jeśli sytuacja z pandemią nie ulegnie poprawie i nie odblokuje imprez masowych, rolnicy docenią taką możliwość odwiedzin kolekcji w Minikowie, Grubnie, Chrząstowie czy w Falęcinie, w innych okresach niż tylko wyznaczone na początku czerwca Dni Pola. Internet daje możliwość zobaczenia i zapoznania się wirtualne z kolekcjami, a dostępność pól daje możliwość osobistego zapoznanie się z propozycjami firm nasiennych i innych.
Przypominam, że także dzięki różnemu podejściu do prezentacji warto odwiedzić każdą kolekcję.

W Minikowie prezentowane są najlepsze technologie i odmiany w warunkach nawadniania.
W Grubnie odmiany prezentowane są w warunkach technologii, ustalonej przez gospodarstwo bez nawadniania i w jednakowych warunkach agrotechnicznych, aby uzyskać obiektywne porównanie różnic odmianowych w konkretnych warunkach pogodowych danego roku.
W Chrząstowie i Falęcinie prezentowane są odmiany w formie doświadczeń PDO – na 2 poziomach technologicznych z ochroną i bez ochrony.

Coraz więcej rolników rozumie i chce korzystać z wiedzy pomagającej wybrać najlepsze odmiany: rzepaku, zbóż, kukurydzy, roślin strączkowych i innych do własnego gospodarstwa.

W dniu 26 sierpnia siewnikiem Kverneland Accord DA zasiano 28 odmian rzepaku ozimego. Swoje odmiany prezentują HR Strzelce sp. z o.o. ( 7), Syngenta (2), Rapool Polska sp. zo.o. (3), IGP Polska sp. z o.o. (4), HR Smolice grupa IHAR sp. z o.o.(1), KWS Polska sp. z o.o.(4), Saatbau Polska sp. z o.o.(3), BASF (1) oraz AGRO-SIEĆ Sp. z o.o. (4).