Międzynarodowa debata z udziałem przedstawicieli europejskich związków producentów roślin oleistych (EOA) oraz rolników i ekspertów zajmujących się uprawą rzepaku. Podczas debaty odbywają się prezentacje polowe odmian rzepaku oraz systemów ochrony i kompleksowego nawożenia tego gatunku roślin.

Link do strony wydarzenia

 

Wydarzenie prezentuje rozwiązania wpisujące się w następuje cele Europejskiego Zielonego Ładu:

Elementy Zielonego Ładu jakie będą prezentowane podczas wydarzenia:

Ważnym elementem realizowanego w Minikowie Międzynarodowego Dnia Rzepaku “Eurorzepak 2021” jest konferencja pt. Uprawa rzepaku a Europejski Zielony Ład. W ramach konferencji przewidziano wykład wprowadzający do tematyki uprawy rzepaku w kontekście wyzwań stojących przed producentami rzepaku w związku z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu, w tym strategii “Od pola do stołu” oraz unijnej strategii na rzecz bioróżnorodności 2030. Po wykładzie wprowadzającym zagadnienia Zielonego Ładu i uprawy rzepaku będą omawiane podczas debaty z udziałem europejskich przedstawicieli producentów roślin oleistych. Międzynarodowi Eksperci podzielą się swoimi doświadczeniami i opowiedzą o działaniach jakie w ich krajach są podejmowane, aby sprostać celom środowiskowym i klimatycznym związanym z unijnym planem działań.

Pierwszy raz o rzepaku w Minikowie mówiło się w randze międzynarodowej w 2016 roku w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie za namową Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych. Wspólna inicjatywa przerodziła się w imprezę cykliczną podczas której można wymienić się doświadczeniami z rolnikami np. z Litwy oraz ludźmi z różnych zrzeszeń i stowarzyszeń, np. EOA i przedstawicieli nauki, firm branżowych. Rzepak ozimy uprawiany jest niemalże w każdym państwie Europy, dlatego ważne jest aby tego rodzaju inicjatywy odbywały się systematycznie. Podczas spotkań omówić można sporo problemów związanych z rzepakiem, jego uprawą, ochroną i wykorzystaniem w żywieniu zwierząt. Wycofanie neonikotynoidów z zapraw nasiennych przeznaczonych do rzepaku odbiło się szerokim echem wśród plantatorów, a decyzja o ich przywróceniu w formie derogacji zapadła m.in. w Minikowie podczas EURORZEPAK-u.

Aby zarejestrować się, kliknij na link
eurorzepak-minikowo.pl

Program konferencji

10:00 – 10:15  Rozpoczęcie konferencji – Karol Bujoczek, redaktor naczelny Top Agrar Polska

10:15 – 10:30  Otwarcie konferencji i powitanie uczestników

– Juliusz Młodecki, Prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych
– Mariusz Szeliga, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju
– Ryszard Zarudzki – Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie

10:30 – 10:45   Wystąpienie przedstawiciela MRiRW

10:45 – 11:15  Jak utrzymać jakość i poziom produkcji rzepaku w dobie wyzwań Europejskiego Zielonego Ładu?
– wykład wprowadzający – dr inż. Witold Szczepaniak – Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

11:15 – 13:40 – Międzynarodowa debata ekspertów – moderacja Karol Bujoczek, redaktor naczelny top agrar Polska

Adam Piszczek
Główny specjalista ds. OZE i roślin oleistych
Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie
89-122 Minikowo
tel. 52 386 72 37 lub 667 662 809

20 maja 2021

Organizator

Lokalizacja